چهارشنبه سوری رنگین کمانی

سال گذشته و برای اولین بار، دارما و مارتیا به عنوان نماینده ایی از جامعه رنگین کمانی کشورهایی که آیین نوروز را جشن میگیرند، به بزرگترین جشن چهارشنبه سوری دنیا در شهر استکهلم رفت. امسال هم به یاد شما هستیم و با دستی پر از برنامه هایی مهم و متنوع، حامی جامعه کوچکمان خواهیم بود.

فراموش نکنیم، دانستن، پاسداشت و انتقال دانش آنچه از نیاکانمان به ارث برده ایم، وظیفه انسانی ماست.

“زرتشتيان از ديرباز در پايان چهره همسپد ميديم گاه و سحرگاه روز بعد از آن (اورمزد و فروردين ماه) به جهت استقبال از سال نو و در ارتباط با فرود يا بدرقه فروهر درگذشتگان بر بام خانه آتش مي افروختند كه اين خود باوري آييني و اسطوره اي به همراه دارد و از ديرباز زرتشتيان اين مراسم را به انجام رسانيده اند.

باور زرتشتيان كنوني آن است كه در سپيده دم روز آتش افروزي فروهر و روان نياكان كه پنج روز پنجه يا به عبارتي با احتساب پنجه بزرگ و كوچك ده روز به ديدار فرزندان و خانه و كاشانه خويش آمده اند به مامن خود باز مي گردند و پاشيدن آب و آويشن پس از آتش افروزي سحرگاه در سپيده دم و قبل از طلوع آفتاب بر سراسر پشت بام خانه نشان از وداع با فروهر درگذشتگان دارد ولي باور اسطوره اي آن است كه با آتش افروزي بر پشت بام هر خانواده به راهنمايي فروهرهاي درگذشتگان خويش مي پردازد تا به سراي خود فرود آيند و در ايام خوشي و سال نو در جوار اخلاف خود باشند و در جشن فروردينگان(فرودگ) كه جشن مخصوص روان و فروهر درگذشتگان است از آنان بصورت همگاني و مفصل تجليل مي شود.

شايان ذكر است كه در اوستا «فروردين يشت پاره 9» آمده:

«فروهرهاي نيك تواناي پاكان در هنگام همسپتمدم از آسمان به سوي زمين فرود آيند و ده شب پي در پي از براي آگاهي يافتن از بازماندگان در اين جا به سر برند.»

چهارشنبه سوری بر جامعه رنگین کمانی کشورهایی که آیین نوروز را جشن میگیرند شادباش!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *