شرکت هزاران نفر در رژه غرور اوکراین درفضای امنیتی شدید

به اشتراک بگذار:

روز یکشنبه (23 ژوئن)، بیش از هشت هزار نفر در فضایی مسالمت آمیز و با نادیده گرفتن معترضان راستگرای افراطی که قصد متوقف کردن جشن را داشتند، در بزرگترین رژه غرور اوکراین شرکت کردند.

“رژه برای برابری”، در فضایی بسیار امنتیتی، با موفقیت در کیف پایتخت اکراین برگزار شد. حضور نیروهای امنیتی در رژه غرور امسال پس از تلاش یکصد و پنجاه نفر معترض راستگرا در طی رژه غرور سال گذشته برای مسدود کردن مسیر رژه، ضروری دانسته شد.

به گزارش رویترز، علی رغم حضور حدود یکهزار معترض که در حین رژه غرور شعارهایی مانند “شرم آور” را سر دادند، تنها نه مرد در روز شنبه (22 ژوئن) به اتهام برنامه ریزی برای بر هم زدن نظم در حین رژه غرور، دستگیر شدند و در حین رژه غرور، نشانه ای از خشونت وجود نداشت.

در این رژه، توده های مردم در پوشش های رنگین کمانی در حالیکه آگهی هایی مانند: “تنوع زیبا است”، “حقوق بشر = کشور شاد”، “نه به خشونت – بله به حق!” را در دست داشتند، با خیال راحت از خیابان های کیف گذر کردند.

 طبق برآورد روسلانا پانوخنیک، یکی از سازمان دهندگان این رژه، تعداد شرکت کنندگان در رژه امسال در مقایسه با سال گذشته حدود سه هزار نفر افزایش داشته است. او گفت: “ما از همکاری با پلیس راضی هستیم. علی رغم درگیری های کوچک، هیچ صدمه عمده ایی به رژه یا شرکت کنندگان وارد نشد. مهمترین چیز برای ما حقوق بشر است.”

رئیس جمهور جدید می تواند تحمل پذیری جامعه را بالا ببرد: 
در این راهپیمایی، تعدادی از سیاستمداران و دیپلمات های اوکراینی، از جمله ولدیمیر زلنسکی رئیس جمهور جدید، بازیگر و کمدین محبوب که ماه گذشته درانتخابات پیروز شد، حضور داشتند. حضور او در رژه غرور، نشانه ای از رویکرد تحمل پذیری بیشتر دولت وی نسبت به مسائل دگرباشان جنسی است.

این کشور عضو سابق اتحاد جماهیر شوروی، حمایتش از دگرباشان جنسی را در سال 2015، زمانی که قوانینی برای ممنوعیت تبعیض در محل کار نسبت به دگرباشان جنسی را به منظور واجد شرایط شدن برای موافقت نامه سفر بدون روادید با اتحادیه اروپا، تصویب کرد، افزایش داد.

با این حال، در حالی که همجنسگرایی در این کشور غیر قانونی نیست، تبعیض علیه دگرباشان جنسی در بین اکثریت جمعیت این کشور که از مسیحیان ارتدکس هستند، رایج است. ازدواج همجنسگرایان و فرزندپذیری همجنسگرایان هم چنان در اکراین غیر قانونی است.

اوکسانا کورچینسکا یکی از معترضان و اعضای حزب رادیکال مخالف به خبرگزاری رویترز گفت: “ما حامی خدا و اوکراین هستیم … برای ما مهم است که افرادی که مرتکب گناه جنسی میشوند، سبک زندگی و رفتارشان را تبلیغ نکنند.”

اما زلنسکی در صبح روز برگزاری رژه غرور، حمایت صریح اش را در پستی فیسبوکی این چنین اعلام کرد:  “بر اساس قانون اساسی اوکراین، شهروندان دارای حقوق و آزادی های اساسی برابر هستند”.

رژه غرور تفلیس که برای برگزاری در همان روز و در پایتخت گرجستان برنامه ریزی شده بود، به علت مخالفت های شدید از گروه های راستگرا توسط برگزارکنندگان لغو شد. یک میلیونر پرنفوذ گرجی در یک نشست در روز 16 ژوئن اعلام کرد که او با ارسال “گشت زن ها” از برگزاری این رویداد جلوگیری خواهد کرد و مردم را آمدن به خیابان ها با چماق تشویق کرد.

منبع:

https://www.pinknews.co.uk/2019/06/23/thousands-march-ukraines-pride-tight-security/

ما همه جا هستیم آزاد و برابر:

در حین خواندن مقاله، به آهنگ های رنگین کمانی گوش کنید.

شما میتوانید همچنین، آهنگ های مورد علاقه تان را به این لیست اضافه کنید:

[spotifyplaybutton play=”https://open.spotify.com/user/1121544742/playlist/4JnNyUCoadN0GKdQ8OMTf7?si=2Hgk3EFBRsKDo2QeHMB4bQ”/]

ازفعالیت های ما حمایت کنید!
🔥24

درباره نویسنده مطلب

امتیازدهی:
به اشتراک بگذار:

Nadia Zabehi

Technologist & Human Rights Activist تکنولوژیست و فعال حقوق بشر