برگزاری اولین رژه غرور دگرباشان تفلیس علی رغم مخالفت ها

به اشتراک بگذار:

اولین رژه غرور دگرباشان جنسی تفلیس، امروز هشتم ژوئیه و علی رغم مخالف ها برگزار خواهد شد.

صفحه گروه دگرباشان جنسی روز گذشته در فیسبوک اعلام کرد: “رژه غرور دگرباشان تفلیس،فردا هشتم ژوئیه، توسط تیم جشن غرور تفلیس و همراهی حامیان محلی و بین المللی، برگزار خواهد شد. وزارت امور داخلی با در نظر گرفتن منابع لازم، از برگزاری راهپیمایی در محیطی امن و ایمن اطمینان حاصل کرده است. ما امیدواریم که دولت گرجستان کاملا از مسئولیت هایش آگاه باشد و امنیت هر یک از شرکت کنندگان را تضمین کند.”

یک گروه راست افراطی می خواهد راهپیمایی را مختل کند:
یک گروه راست افراطی اعلام کرده است که به طور همزمان در محل برگزاری رژه غرور و برای مخالفت با آن حاضر خواهد شد.

صفحه فیسبوک Alpha-Dominant که قبل از این رژه ساخته شده است، از طرفدارانشان خواست تا در مخالفت با رژه غرور به آنها ملحق شوند. در توضیح ویدئوی منتشر شده آمده است: “فردا ساعت 10 صبح همه ما در باغ ورا در مخالفت با تبلیغ دگرباشی ملاقات می کنیم”.

رمی بانی، دانشمند علوم سیاسی، گفت: “اگر مقامات محلی از رژه غرور حفاظت نکنند، مردم کشته خواهند شد.” باني هفته گذشته و برای کمک به تیم جشن غرور تبلیس در گرجستان حاضر شد.

مخالفت سیاسی:
خبر برگزاری رژه غرور با واکنش های متضادی از سوی سیاستمداران گرجستان روبرو شده است.

ایراکلی گاریباشویلی، نخست وزیر پیشین گرجستان در واکنش به این خبر گفت: “علی رغم چندین هشدار، برگزارکنندگان هنوز هم سعی دارند به خیابان ها بیایند و این راهپیمایی را برگزار کنند. من این یک راهپیمایی را تحریک آمیزمیدانم، چیزی که هیچ ارتباطی با غرور و افتخار ندارد.”

گاریباشویلی که رهبر فعلی شورای سیاسی حزب حاکم است، این اظهارات را در جریان یک مصاحبه تلویزیونی در تلویزیون ملی در تاریخ هفتم ژوئیه مطرح کرد.

او گفت: “اکثریت جامعه ما محافظه کار هستند، بنابراین خشم نسبت به این نوع رژه ها کاملا قابل درک است.”

وی سپس افزود: “روی سخن من به اقلیت است، دست از آزار و تحریک بقیه جامعه بردارید. در حقیقت، این اقلیت هیچ مشکلی ندارد. ما ملتی با تحملی بالا هستیم. این رژه، مسئله ایی تخیلی و تحریک آمیز است که توسط حزب مخالف دولت برنامه ریزی شده است.”

تعویق رژه غرور تفلیس:
این رژه که قرار بود در تاریخ 22 ژوئن برگزار شود، به دلیل تهدیدات گروههای راستگرای افراطی و مخالفت شدید کلیسای پر نفوذ ارتدکس به تعویق افتاد.

سازمان دهندگان پس از اینکه پلیس با گاز اشک آور و گلوله های لاستیکی اقدام به متفرق کردن معترضان به دیدار قانونگذار روسیه کرد، رژه غرور را به تعویق انداختند.

حمله به دفاتر غرور تفلیس:
حمله گروه های نفرت به دفتر های فعالان برگزار کننده رژه غرور پیش از رژه شهر در روز19 ژوئن، منجر به تخلیه این اماکن توسط پلیس شد.

به گفته سازمان دهندگان جشن غرور، گروه های مسیحی ارتدوکس با تجمع در خارج از دفتر، آنچه را که آنها “تحریک” نامیدند، محکوم کردند.

تاباگاری پیش از این رویداد به GSN گفت: “ما در یک کشور همجنسگراستیز و هراس زندگی می کنیم که در آن نگرش های اجتماعی پذیرا یا شمول پذیر نیست.”

با این حال گرجستان، از نظر سیاسی در مورد دگرباشان جنسی، از جمله غیرقانونی کردن جنایت های ناشی ازنفرت و تبعیض خوب عمل کرده است.

این کشور با قرار گرفتن در وسط جدول رده بنده بین المللی سازمان ایلگای اروپا، در مقایسه با نزدیکترین همسایگانش – آذربایجان، ایران و مناطقی از روسیه از جمله چچن – که دگرباشان جنسی مرتبآ مورد آزار و اذیت قرار میگیرند، از رده بندی نسبتآ خوبی برخوردار است.

منبع:

https://www.gaystarnews.com/article/tbilisi-pride-march-announced-july-far-right/#gs.o7aciv

ما همه جا هستیم آزاد و برابر:

در حین خواندن مقاله، به آهنگ های رنگین کمانی گوش کنید.

شما میتوانید همچنین، آهنگ های مورد علاقه تان را به این لیست اضافه کنید:

[spotifyplaybutton play=”https://open.spotify.com/user/1121544742/playlist/4JnNyUCoadN0GKdQ8OMTf7?si=2Hgk3EFBRsKDo2QeHMB4bQ”/]

ازفعالیت های ما حمایت کنید!
🔥22

درباره نویسنده مطلب

امتیازدهی:
به اشتراک بگذار:

Nadia Zabehi

Technologist & Human Rights Activist تکنولوژیست و فعال حقوق بشر