کانادا: خلاصه تحقیق در مورد وضعیت بهداشت، سلامت و خدمات درمانی دگرباشان جنسی در این کشور

به اشتراک بگذار:

در اوایل سال جاری، کمیته دائمی مجلس عوام در حوزه سلامت، مطالعه وضعیت بهداشتی و خدمات درمانی دگرباشان جنسی با هدف کاهش نابرابری را آغاز کرد. این کمیته هفته گذشته و پس از شنیدن اظهارات 33 شاهد و دریافت 44 بیانیه از سازمان هایی که در خط مقدم فعالیت می کنند، توصیه هایی که در صورت اجراء، می توانند سلامت جامعه دگرباشان جنسی در سراسر کانادا را بهبود بخشد، را ارائه داد.

این گزارش مروری کلی بر وضعیت فعلی سلامت جامعه دگرباشان جنسی کانادا و حاوی واقعیت های تکان دهنده ایی در زمینه سوء مصرف مواد یا سلامت جسمی، روحی و جنسی این گروه است. در این گزارش، این کمیته نابرابرها در عرصه های اجتماعی، حقوقی و اقتصادی که با بی عدالتی، دگرباشان جنسی را به حاشیه رانده است، و اساسا دسترسی آنها به بهداشت و سلامت را محدود می کند، را شدیدا محکوم وسرزنش کرده است.

کمپین آگاهی:
این گزارش به دولت کانادا توصیه کرده است که کمپین آگاهی ملی در زمینه تنوع جنسی و جنسیتی با رویکرد تحلیل میان برشی برای توجه به ننگ و تبعیض هایی دگرباشان جنسی در جوامع کانادا تجربه میکنند، را طراحی و راه اندازی کند. این کمپین میتواند، نقشی روشنگرانه در مورد روش هایی که در آن عناصر ترکیبی از هویت – مانند نژاد، طبقه اجتماعی و توانایی – بر نحوه برخورد جوامع، شامل خشونت، نفرت و مردسالاری تأثیر میگذارند برای کانادایی های دگرباش، تراجنسی، با جنسیت غیر دوگانه، داشته باشد.

شمول دگرباشان در آموزش های جنسی:
این کمیته توصیه می کند که بهداشت کانادا مسئولیت آموزش جنسی را بر عهده گرفته و با هماهنگی با استان ها و سرزمین ها، از ارائه مطالب آموزشی در رابطه با گرایش جنسی و هویت جنسیتی برای کودکان و نوجوانان و  همه گروه های سنی و همچنین والدین و مراقبین اطمینان حاصل کند. در صورت اجرای این توصیه ها، این اولین استاندارد در سطح فدرال در حوزه آموزش مبتنی بر شواهد و شمول پذیر جنسیتی خواهد بود که از در نظر گرفته شدن و اجرای سطح مشخصی از استانداردها در سطح استانی و قلمرو ها اطمینان حاصل میکند.

سلامت جنسی بهتر:
ارائه کنندگان مراقبت های بهداشتی اغلب قادر به درک نیازهای خاص جوامع دگرباشان جنسی و بسیاری از کانادایی های دگرباش نیستند ومراجعه به پزشک می تواند یک تجربه دشوار و گاهی دردناک باشد. به همین دلیل این کمیته ایجاد یک گروه کاری برای شناسایی راه های ارتقاء آموزش متخصصان مراقبت های بهداشتی و درمانی در مورد نیازهای اقلیت های جنسی و جنسیتی در این حوزه را به دولت فدرال در کنار استان ها و سرزمین ها توصیه کرده است.

کمک هزینه برای دگرباشان کانادایی:
هیچ کس نیازهای رابطه عاشقانه دگرباشانه و منحصر به فرد جوامع رنگین کمانی را بهتر از اعضای خود این جامعه درک نمیکند. در حال حاضر، بسیاری از سازمان های خدمات دگرباشان جنسی در تلاش برای برآورده ساختن نیازهای قابل توجه جوامع محلی با مشکل محدودیت بودجه مواجه هستند. در نتیجه، این گزارش برنامه کمک هزینه برای تسهیل امکان چاره جویی برای برخی از مسائل بهداشتی فعلی که جامعه دگرباشان جنسی را به سطوح آورده است، توسط سازمان های حامی دگرباشان و تراجنسی ها،را ارائه میکند.

پشتیبانی بهتر در پناهگاه ها:
با توجه به این که تعداد بی تناسبی از دگرباشان و تراجنسی ها و مخصوصا جوانان بی خانمان یا آواره شده از خانه های خود هستند و بسیاری از آنها به دلیل احساس عدم امنیت به پناهگاه ها مراجعه نمیکنند، این کمیته به دولت فدرال توصیه کرده است که برای پناهگاه هایی که نیازهای دگرباشان جنسی را در نظر میگیرند، تامین بودجه کند. به طور خاص، این گزارش به نیازهای تراجنسی ها و افراد با جنسیت غیر دوگانه که به دلیل سکونت در مکان هایی که برای آنها در نظر گرفته نشده است، با خشونت وتبعیض فزاینده ایی روبرو هستند، اشاره کرده است.

پوشش هزینه هورمون ها و جراحی های تطبیق جنسیت:
این کمیته به عنوان بخشی از توسعه یک برنامه ملی موسوم به pharmacare، از دولت خواسته است تا هزینه هورمون های مورد نیاز تراجنسی را پوشش داده و “هزینه جراحی تطبیق جنسیت” را پوشش به طور یکنواخت در سراسر کانادا پوشش دهد. در حال حاضر پوشش برای مراتب فوق الذکرجزئی و از استان به استان به شدت متفاوت است. پوشش یکنواخت می تواند فاصله موجود با استانداردها را در استان هایی که در این راطه عقب مانده اند را از بین برده و امکان دسترسی به مراقبت های بهداشتی مرتبط با تطبیق جنسیت را در سراسر کشورممکن کند.

پایان دادن به تبدیل درمانی:
در حالی که یک لایحه در مجلس سنا می تواند این رویا را به واقعیت تبدیل کند، کمیته در گزارش خود تأکید می کند که دولت فدرال باید با استان ها و سرزمین ها برای پایان دادن به تبدیل درمانی کار کند. این گزارش همچنین پیشنهاد می کند “اصلاحات بیشتری در قانون کیفری” در این رابطه انجام شود.

در حالی که تبدیل درمانی – از جمله انتاریو، مانیتوبا و نوا اسکوشیا – در برخی از استان ها بی قید و شرط ممنوع است، بسیاری از آنها چنین ممنوعیتی را اعمال نکرده اند. و در حالی که این عمل ممکن است تحت قوانین خاصی از قانون کیفری، مانند آدم ربایی، زندان اجباری و آزار و اذیت، جرم محسوب شود، ممنوعیت صریح تبدیل درمانی در سطح فدرال وجود ندارد.

آموزش ارائه دهندگان خدمات درمانی و بهداشتی:
این گزارش همچنین خواستار همکاری دولت فدرال با استان ها، سرزمین ها و نیز زیر مجموعه های حرفه ای و نظارتی آنها برای شناسایی راه های ارتقاء آموزش ارائه دهندگان خدمات درمانی و بهداشتی برای حمایت از مراجعه کنندگان دگرباش جنسی شده است. در این توصیه ها، شیوع تعصب در خدمات بهداشتی و عدم توانایی ارائه دهندگان در رفع نیازهای منحصر به فرد بیماران دگرباش مورد توجه قرار گرفته است.

ارائه مشاوره برای عمل های جراحی میانجنسی ها:
این گزارش از دولت خواسته است تا در مورد بخشی از قانون جزاء که اجازه عمل جراحی به روی کودکان و بزرگسالان میانجنسی را میدهد و بسیاری از فعالان حقوق میانجنسی ها آنرا مضر میدانند، با میانجنسی ها مشاوره کند. بعلاوه این کمیته، خواستار به تاخیر انداختن انجام جراحی به روی جوانان میانجنسی (به جز در صورت وجود خطر و فوریت پزشکی) تا زمانی که بتوانند “به طور معناداری دراین تصمیم گیری شرکت کنند”، شده است.

منبع:

https://www.dailyxtra.com/9-highlights-from-canadas-new-study-on-lgbtq2-healthcare-158167

ما همه جا هستیم آزاد و برابر:

در حین خواندن مقاله، به آهنگ های رنگین کمانی گوش کنید.

شما میتوانید همچنین، آهنگ های مورد علاقه تان را به این لیست اضافه کنید:

[spotifyplaybutton play=”https://open.spotify.com/user/1121544742/playlist/4JnNyUCoadN0GKdQ8OMTf7?si=2Hgk3EFBRsKDo2QeHMB4bQ”/]

ازفعالیت های ما حمایت کنید!
🔥48

درباره نویسنده مطلب

امتیازدهی:
به اشتراک بگذار:

Nadia Zabehi

Technologist & Human Rights Activist تکنولوژیست و فعال حقوق بشر