منیر باطور: سیاستمدار همجنسگرای تونسی و کاندیدای ریاست جمهوری

یک سیاستمدار همجنسگرا تونسی، جایی که همجنسگرایی هنوز غیر قانونی است، در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری این کشور شرکت میکند. منیر باطور، رئیس حزب اقلیت لیبرال کشور و مبارز مشهور حقوق بشر، اعلام کرد که در رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری کشور در روز 10 نوامبر به عنوان کاندیدا شرکت خواهد کرد.

این حرکت برای تونس، کشوری که رابطه جنسی همجنسخواهانه همچنان غیر قانونی است و دگرباشان جنسی با تبعیض روتین مواجه بوده و حتی مجبور به تست مقعد میشوند، جسورانه محسوب میشود.

این وکیل 48 ساله که قبلا خود با دستگیری مواجه شده است، در تلاش ها برای تغییر قانون از طریق اتحادیه شمس که توسط گروهی از دگرباشان جنسی تونسی تاسیس شده است، مشارکت داشته است. باطور می گوید که او برای تونس مترقی و مدرن که از حقوق همه مردم دفاع و در برابر فساد مبارزه می کند، فعالیت میکند.

وی گفت: “تونس نیاز به برنامه دموکراتیکی دارد که همه هویت ها، فرهنگ ها، عقاید و زبان های مختلف این کشور را شامل میشود. هدف برنامه ما دموکراتیزه کردن قدرت، تقویت پارلمان و توجه بیشتر به مؤسسات محلی است.”

بجی کاید اسبسی، رئیس جمهور فعلی به دنبال انتخاب شدن مجدد در ماه نوامبرنیست. با این حال، باطور به دلیل مخالفت بسیاری از مردم این کشوربا چشم انداز یک رهبر همجنسگرا، با شیب تندی در مسیر رسیدن به قدرت روبروست.

باطور در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری تونس، نخستین رهبر آشکارا همجنسگرا در جهان عرب خواهد بود.

جرم زدایی همجنسگرایی نیاز به “اراده سیاسی” دارد:
باطور در گفتگو با نشریه سیاست بین الملل گفت: “برای کاهش همجنسگراستیزی و هراسی در جامعه، نیاز به اراده سیاسی است. هنگامی که در سال 1956، رئیس جمهور بورگویبا چند همسری را ممنوع، سقط جنین و فرزندپذیری را قانونی و ممنوعیت ازدواج زنان را غیر قانونی کرد، مردم تونس بسیار محافظه کار بودند، اما اراده سیاسی برای تحمیل این اصلاحات کافی بود. امروز نیز برای جرم زدایی همجنسگرایی و مبارزه با همجنسگراستیزی و هراسی، به اراده سیاسی نیاز است. حتی اگر مردم محافظه کار باشند، با اصلاحات سازگار خواهند شد”.

از دیگر وعده های انتخاباتی این کاندیدا همچنین حذف بندهایی از مقرراتی است که احراز مقام در ادارات عالی توسط غیر مسلمانان را ممنوع می کنند. او گفت: “تونس دارای بیش از سه میلیون سال پیشینه تاریخی است و در نتیجه بسیاری از تمدن ها را به خود دیده است. تونس دارای هویتی چندگانه است. در چنین کشوری، باید به تمام فرهنگ ها و باور هایی که تمدن فعلی تونس را تشکیل می دهند احترام گذاشته شود. “

تونس، محل تولد به اصطلاح بهار عربی، که موجب تقویت اعتراضات انقلاب یاسمن که موجب سرنگونی دیکتاتور زین العابدین بن علی در ژانویه 2011 شد است. در این کشور ازآن زمان سیستم دموکراتیک نمایندگی تشکیل شده است.

در حالیکه حقوق دموکراتیک تاثیر کندی بر جامعه دگرباشان جنسی داشته است، شمار بیشتری از چهره های سیاسی از جرم زدایی همجنسگرایی حمایت کرده اند. در سال 2018 یک کمیسیون خواستار جرم زدایی همجنسگرایی و همچنین حذف مجازات اعدام و حقوق برابر برای زنان شد.

منبع:

https://www.pinknews.co.uk/2019/07/07/mounir-baatour-gay-president-tunisia/

ما همه جا هستیم آزاد و برابر:

در حین خواندن مقاله، به آهنگ های رنگین کمانی گوش کنید.

شما میتوانید همچنین، آهنگ های مورد علاقه تان را به این لیست اضافه کنید:

Open in Spotify

Become a Sponsor
امتیازدهی:

Nadia Zabehi

تکنولوژیست و فعال حقوق بشر